25 Mayıs 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
Sevgi
Yazı Tarihi: 26 Aralık 2021 Pazar 06:05

Çanakkale Savaşı sırasında yaşanan kahramanlık destanı.

Üsteğmen Faruk cepheye yeni gelen askerlere sorular sorarak onları tanımaya çalışıyormuş. O arada gözleri saçının ortasına kadar kına yakılmış bir delikanlıya takılmış. Delikanlıyı yanına çağırarak sormuş:

-Senin adın nedir?

-Ali komutanım.

-Nerelisin?

-Tokatlıyım komutanım.

-Evladım saçlarının ortası neden böyle kırmızı?

-Askere gelirken anam saçıma kına yaktı komutanım.

Komutan daha fazla üstelemeden “Tamam gidebilirsin Kınalı Ali” demiş.

Komutanın bu sözlerinden sonra tüm cephe arkadaşlarının ağızında artık onun adı “Kınalı Ali” kalmış. Askerler ona sadece Kınalı Ali demekle kalmıyor bazen de saçındaki kınayla dalga geçiyorlarmış.

Kınalı Ali iyi davranışlarıyla kısa sürede tüm asker arkadaşlarının sevgisini ve saygısını kazanmış. Bir gün arkadaşlarına “Anama babama mektup yazmak istiyorum ama okuma yazmam yok. Kim bana yardım edecek?” demiş.

Okuma yazma bilen bütün arkadaşları onun mektubunu yazmak için adeta birbirileriyle yarışmışlar. Nihayet bir arkadaşı Kınalı Ali’nin söylediklerini yazmaya başlamış.

“Sevgili anacığım, babacığım hasretle ellerinizden öperim.

Ben burada çok iyiyim. Sakın beni merak etmeyim. Kardeşim nasıl? Köydeki herkesi o kadar çok özledim ki. Herkes adeta burnumda tütüyor. Biz burada var oldukça bilesiniz ki düşman bir adım bile ilerleyemeyecek” diyerek sözlerini bitirmiş.

Kâğıdı katlayıp zarfa yerleştirirken aniden durmuş. Mektuba birkaç cümle daha eklemek istiyorum diyerek şunları ilave etmiş;

“Anacığım, asker ocağına gönderirken benim kafama kına yakmıştın ama burada komutanlarım da asker arkadaşlarım da dalga geçtiler. Yakında kardeşim Ahmet de askere gidecek. Onun saçına da kına yakma. Dalga geçerler. Bir kez daha ellerinden öperim.”

Bu arada Gelibolu’da savaş gittikçe şiddetleniyormuş.

İngilizler tüm güçleriyle Gelibolu’ya yüklenmeye başlamışlar.

Neredeyse Gelibolu düşmek üzereymiş. Asker eğitimleri yetersiz olduğu halde Kınalı Ali ve arkadaşları ısrarla cepheye gitmek istemişler. Bu samimi isteklerine karşı komutan fazla direnemeyip onların isteklerini kabul etmek zorunda kalmış.

Ne yazık ki cepheye gönderilen bu acemi bölükten Kınalı Ali dahil bir kişi bile geri dönmemiş. Gidenlerin hepsi şehit düşmüş.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Kınalı Ali’nin anne ve babasından cevap mektubu gelmiş. Gelen mektubu komutan gözyaşları içinde okumuş.

Mektubun ilk bölümü babasına aitmiş;

“Oğlum Ali nasılsın? İyi misin? Gözlerinden öperim. Selam ederim. Öküzü sattık. Paranın yarısını sana gönderiyoruz. Yarısını da yakında askere gidecek olan Ahmet’e veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Zahireye ihtiyaç kalmadığından fazla da yorulmuyorum artık. Sakın bizi düşünüp merak etme.”

Mektubun diğer kısmı da annesine aitmiş;

“Oğlum Ali, mektubunda yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler. Bu yüzden kardeşimi askere yollarken saçına kına yakma. Kardeşine kına yaktım. Bizim köyde üç şeye kına yakılır. Gelin kıza ailesine kurban olsun diye, kurbanlık koça Allah’a kurban olsun diye, askere giden gençlere vatana kurban olsun diye. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle dalga geçmesinler. Gözlerinden öperim. Selam ederim. Allah’a emanet olun”

**          **          **          

Vermenin en büyüğü, bazı kutsal değerler için canını vermektir.

**          **          **          

Şu gerçek ki bizim kültürümüzde vatan, aile, kadın için gerektiğinde seve seve can verilir. Herhalde bir kültürde vatan, aile ve kadın ancak bu kadar yüceltilebilirdi.

İnsan yeri geldiğinde diğerleri için gözünü kırpmadan canını bile verebilir.

İşte, başkalarını düşünerek canını tehlikeye atmak kahramanlığın en üst derecesidir. Onun içindir ki yüce dinimiz kutsal değerler için can vermeyi şehitlik mertebesiyle müjdelemiştir.

Bu yazı 6592 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sevgi
» Diktatör ve oğlu
» Armağan almak
» Doğru nefesin şifası
» Spor ve sağlık
» Neşemizi bulalım
» BİR TESELLİMİZ VAR!
» Mesut Olmak İsteyen Delikanlı
» Yirmi Yıl Daha
» İKİNCİ AYAĞIMDAN DA AMELİYAT OLDUM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter