21 Ocak 2022 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Diyetisyen Elif Nur BAŞARAN
ELİMİNASYON DİYETİ İLE HEM BAĞIRSAKLARINIZI HEM DE VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN
Yazı Tarihi: 27 Aralık 2021 Pazartesi 06:26

Yaklaşık 3 yıldır, bütüncül tıp ile ilgileniyorum. Ve yolum bütüncül tıp ile kesiştiğinden beri birçok hastalık için danışanlarıma eliminasyon diyetleri ile yardımcı oluyorum. Gelin birlikte eliminasyon diyeti, bağırsak temizliği nedir onu inceleyelim.

ELİMİNASYON DİYETİ NEDİR?

Fonksiyonel Tıp uygulamalarında beslenme desteği olarak eliminasyon diyeti uygulanmaktadır. Bu diyette amaç kilo vermekten ziyade, hastanın bağırsak yapısının tamiratıdır.

Günlük hayatta yaşadığımız stres, yediğimiz paketli gıdalar, kullandığımız kozmetik ürünler gibi birçok sebeple bağırsak yapımızı ve vücudumuzu hiç fark etmeden toksinlere maruz bırakıyoruz. Bu toksinler, vücudumuzda kronik yorgunluk, migren, kabızlık, egzama gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Aynı zamanda bağırsak yapımız bozulduğunda bazı besinleri yeteri kadar iyi sindiremez hale geliyor. Sindirilemeyen bu besinler de hastalıklara sebep olabilir.

Eliminasyon diyeti tam da bu noktada işimize yarıyor ve vücudumuzda kolay sindirilemeyen aynı zamanda alerjik olabilecek tüm besinleri diyetten çıkarıyor. 21 gün süren eliminasyon diyeti sonunda besinler tek tek denenerek diyete ekleniyor. Böylece hastalığa veya hassasiyete sebep olabilecek besin bulunmuş oluyor.

ELİMİNASYON DİYETİNİ KİMLER YAPABİLİR?

Sindirim problemleri yaşayanlar, özellikle gaz, şişkinlik, hazımsızlık problemleri olanlar, kronik yorgunluk, baş ağrıları, ishal, kabızlık, huzursuz bacak sendromu, ciltte döküntü veya kaşıntı gibi şikayeti olan bireyler rahatlıkla yapabilir.

DİYETTE HANGİ BESİN GRUPLARI TÜKETİLMEZ?    

Başlıca, ‘şeker, süt ve süt ürünleri ve glüten içeren gıdalar’ bu beslenme planında yer almaz. Alerjen olduğu için ‘yer fıstığı’ ve GDO içeriğinden dolayı ‘mısır’ listelere eklenmez. Ayrıca kuru baklagiller ve tahıllar tüketilirken, fermente edilmelidir.

Fermantasyon işlemi kısaca, tahılı veya baklagili 24 saat suda beklettikten sonra, peynir altı suyunda 24 saat daha bekletme işlemidir. Böylece bağırsak yapımızı zorlayacak olan fitik asitten arınmış olurlar.

                                                                                                                                                                                                                       

 

Bu yazı 4104 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çocuklar diyet yapabilir mi?
» ELİMİNASYON DİYETİ İLE HEM BAĞIRSAKLARINIZI HEM DE VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN
» GAPS DİYETİ NEDİR?
» Omega-3 Yağ Asidi
» Bayram Sonrası Kaçamakların Dengelenmesi
» YÜKSEK KOLESTEROLDE BESLENME
» OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME
» MAYIS AYI- MEYVE SEBZELERİ
» RAMAZAN AYINDA BESLENME
» GAPS DİYETİ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter