16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
BİÇİMLENMİŞ YAŞAMLARIMIZ
Yazı Tarihi: 03 Ocak 2022 Pazartesi 06:29

 Modern yaşam, belirlediği kalıplar içinde kişilerin yaşamlarını yönlendiriyor. Bunları yaparken de kuralları kendisi belirliyor. Dünyayı atmosfere yayılmış gazlar gibi kuşatan küreselleşme, tüm yaşamları etkilemeye devam ediyor. Karşı konulması oldukça zor olan bu yaşam tarzı, toplumların anlayışını, kavramalarını, gelenek ve göreneklerini değiştiriyor. Küresel Dünya kurnazlık yapmayı, bencil olmayı, gerekirse seni sevenleri yüzüstü bırakmayı, gerektiğinde de uzaktan üzülüyor gibi görünmeyi anlatıyor. Sadece kendi sorunların ve kendi çıkarların için çalışmayı gösteriyor. Bu süreç onun gibi düşünen, onun gibi tüketen, onun gibi davranan insanlar yaratmak istemekte ve fast food yaşam tarzını tüm dünyaya yaymaya çalışmaktadır. Global köy haline gelen Dünyada yaşam biçimleri giderek birbirine benzemektedir. Ekonomik küreselleşmenin hızla yayılması, toplumlarda hızla tüketim anlayışının artması ile orantılıdır. Bu yaşam şeklini, bilgisayar gibi çeşitli dijital aletlere atılan format olayına benzetebiliriz. Optik medyaların okuma ve yazma işlemlerine hazır hale getirilmesi işlemine format denilmektedir. Kısaca format, bir diski biçimlendirmek demektir.

 Bizimde yeni yaşam biçimlendirmemiz de modern yaşamın belirlediği ölçülerde şekillenmektedir. Bu belirlenen format yeni açılan bir sürü alışveriş merkezleri, ev, iş alanından oluşmaktadır. Özellikle büyük kentlerde misafirler alışveriş merkezlerinde ağırlanıyor, genellikle çocukların doğum günleri hamburgercilerde kutlanıyor. Buralarda kulağında mp3, kucağında kablosuz internete bağlanan bilgisayarıyla kalabalıklar içindeki yalnızlığıyla baş başa gençlerimiz. Sinemaya gitmek için salon aramaya da gerek yok, zira alışveriş merkezlerinde birbirinin ayni salonlar mevcut. Gençlerin buralardaki sohbetlerine baktığınızda formatlanmış gibi birbirlerinin aynisi. Hepsi ayni masada oturmuş, hepsinin de kulağında telefon var. Yanındaki arkadaşlarına rağmen dakikalarca telefonla konuşuyorlar. Sözüm ona birlikte yemek yiyor veya kahve içiyorlar.

 Eski dönemlerde en önemli değerlerimizden olan gerçek dostluk, arkadaşlık duyguları epeyce yara almış. Bu değerler, karşıdaki kişinin ekonomik gücüne göre belirleniyor. Modern yaşam şekli bireylerin, kendi örf, adet, gelenek ve görenekleriyle bağdaşmayan popüler bir kültür oluşturdu. On beş, yirmi yıl öncesine kadar kişilerin onaylamadığı, hoş görmediği hayat tarzları, çağın gereği, olması gereken bir yaşam tarzı gibi algılanmaya başlandı.

 

Bu yazı 794 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NEREYE GİTTİLER?
» HİROŞİMA BARIŞ PARKI
» İLHAN İREM
» ÜNZİLE
» YAŞLILIK  
» BÜLENT EKEN
» DİDEM MADAK
» ANNE VE BABA
» ORHAN SUAT 
» TOLSTOY
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter