25 Mayıs 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Diyetisyen Elif Nur BAŞARAN
Çocuklar diyet yapabilir mi?
Yazı Tarihi: 10 Ocak 2022 Pazartesi 06:28

Son zamanlarda çok sık karşılaştığım sorulardan biri, çocukların diyet yapıp yapamayacağı.

Obezitenin çocukluk çağlarına indiği bu dönemde, ebeveynler ve öğretmenler dahil herkes fazla kilonun farkında. Anasınıfı öğretmeni olan annem, bundan 10 sene önce sınıfında hiç obez çocuğun olmadığını ama artık her sınıfta mutlaka 1-2 adet kilolu çocuğun olduğunu söylüyor… Tüm veriler fazla kilonun arttığını gösterirken, aileler hala bir diyetisyen desteği almaktan çekiniyor. Çünkü çocuklarının düşük kalorili diyet yapacağını düşünerek, hasta olacaklarını, dirençlerinin düşeceğini düşünüyorlar. Halbuki, çocuklar sağlıksız ve fazla yedikleri için kilo alıyorlar. Sadece sağlıklı beslenme listeleri ile de kilo veriyorlar. Aslında biz çocuklarda diyet yapmıyoruz. Kesinlikle alması gereken kalori ve vitamin mineralden kısmıyoruz. Aksine, çocuğun büyümesi ve gelişmesi için gereken enerjiyi doğru besinlerle çocuğa veriyoruz. Çocuk da sağlıklı besinlerin etkisiyle kilo veriyor.

‘Çocuk Diyet Yapmaz Sağlıklı Beslenir’

Nasıl ki çocuğun eğitim, özbakım temelleri bu yaşlarda atılıyor, beslenme ile ilgili temeli de bu yaşlarda şekilleniyor. Bu nedenle çocuk fazla kilolu olması bile, sağlıklı beslenmesi, büyüyüp gelişmesi için bir uzmandan destek almak da fayda var…

Çocuk Beslenmesi İçin Püf Noktalar

-Çocuk beslenme için zorlanmamalı. Eğer boyu ve kilosu olması gereken aralıkta ise, zorla yemek yemesi çocuğu yemekten soğutacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, çocuğunuza kulak vermenizi tavsiye edeceğim.

-Eğer çocuk olması gereken kilodan düşük ise, az porsiyonlarda kaloriyi nasıl arttıracağınızı öğrenmek adına bir uzmandan destek almak da fayda var. Örneğin, 1 bardak kefirin kalorisini, içerisine bal ve meyve koyup arttırabiliriz…

-Çocuk fazla kilolu ise beslenme uzmanı ile çocuğa alması gereken besinin verilmesi sağlanmalı ve çöp dediğimiz diğer besinler çocuğun beslenmesinden çıkarılmalı.

-Çocuk yemek yerken, sofra alışkanlığının oluşması adına yemek ailece masade yenmeli. Bu süreçte, telefon, tablet, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı unsurlar olmamalı. Çocuk ne yediğini bilmeli.

-Çocuğun sevmediği besinler varsa, zorlamak yerine çocuğa sevdirmek adına, yemek hazırlama aşamasında çocuktan desten alınmalı. Markete çocuk da götürülmeli. Böylece yiyecekler dikkatini çekecek, tadına bakmak isteyecektir.

-Sunum biz yetişkinler için bile önemliyken bir de çocuklar için ne kadar önemli, düşünsenize… Onlar için özel tabaklar ve şekilli sunumlar ile sevmedikleri şeyleri onlara sevdirebilirsiniz.

-Çocuğun tabağına, yiyeceğinden fazla besin koymak yerine az besin koyarak çocuğunuzun doygunluğunu kendi anlamasına izin verilmeli.

 

 

Bu yazı 1295 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» POPÜLER BESİN AVOKADO
» Metabolizmayı Hızlandırmaya Yardımcı Besinler
» Çocuklar diyet yapabilir mi?
» ELİMİNASYON DİYETİ İLE HEM BAĞIRSAKLARINIZI HEM DE VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN
» GAPS DİYETİ NEDİR?
» Omega-3 Yağ Asidi
» Bayram Sonrası Kaçamakların Dengelenmesi
» YÜKSEK KOLESTEROLDE BESLENME
» OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME
» MAYIS AYI- MEYVE SEBZELERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter