26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Şubatta yapılan nakillerde SGK bildirimi
Yazı Tarihi: 16 Şubat 2022 Çarşamba 06:07

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Müşaviri

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Ay içindeki çalışmaları tam olan sigortalıların prim ödeme gün sayıları, ay kaç gün olduğuna bakılmaksızın 30 gün olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmektedir.

Sigortalının, özel sektöre ait bir işyerinde 2021/Ocak ayının tamamı için ücret almaya hak kazanmış olduğu varsayıldığında, 2021/Ocak ayındaki prim ödeme gün sayısı, Ocak ayının 31 gün olduğu üzerinde durulmaksızın 30 olarak, 2021/Şubat ayının tamamı için ücret almaya hak kazanmış olduğu varsayıldığında ise, 2021/Şubat ayındaki prim ödeme gün sayısı, Şubat ayının 28 gün olduğu üzerinde durulmaksızın yine 30 olarak sisteme girilmesi gerekmektedir.

Gelelim yazımızın başlığını oluşturan asıl konuya, Şubat ayı içinde sigortalının aynı işverene ait başka bir işyerinde naklen ve hizmet akdi sona ermeden çalışmaya başlaması veya işyerinin başka bir sosyal güvenlik merkezine nakli halinde, sigortalının hizmetlerinin kesintisiz olması, başka bir ifade ile aylık tam ücrete hak kazanmış olması halinde, Şubat ayı içindeki nakil tarihinden önceki ve sonraki sürelere ilişkin prim gün sayılarının toplamının 30 olması gerekmektedir.

İş yerinin veya sigortalının nakli nedeniyle Şubat ayı içinde aynı işveren tarafından aynı sigortalı için işyeri sicil numarası farklı iki ayrı aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirim yapılacağı durumlarda, nakil öncesi ve nakil sonrası sürelerdeki prim gün sayısının 30 güne tamamlanması için gerektiğinde, Eski işyerindeki prim gün sayısına Şubat ayının 29 çektiği yıllarda 1 gün, 28 çektiği yıllarda 2 gün ilave edilecek ve e-Bildirgede isten ayrılış tarihi seçilmeksizin arta kalan günler için “DİGER” kodu ile eksik gün bildirilecektir.

Ancak, 28 çeken Şubat ayları için, ayın 26’sı ile 27’sinde eski işyerinden çıkıldı ise ilave 2 gün eski işyerine eklenemeyeceğinden yeni işyerindeki prim gün sayısına eklenecek ve e-Bildirgede ise giriş tarihi seçilmeksizin arda kalan günler için “DİIGER” kodu ile eksik gün bildirilecektir.

Yine, 29 çeken Şubat ayları için ayın 28’inde eski işyerinden çıkıldı ise ilave 1 gün eski işyerine eklenemeyeceğinden yeni işyerindeki prim gün sayısına eklenecek ve e-Bildirgede ise giriş tarihi seçilmeksizin arda kalan günler için “DİGER” kodu ile eksik gün bildirilecektir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: SGK’nın rapor parası ödemediği iki gün için işverenin işçiye ücret ödemesi gerekir mi? CEVAP: Eğer işçi – işveren arasında yapılmış olan iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde aksine hüküm yoksa raporlu olduğu süre için işveren işçiye ücret ödemek zorunda değildir, ücret ödeyip ödememek işverenin isteğine bağlıdır.

SORU: Evlat edinen bir ailede kadın doğum parası alabilir mi?

CEVAP: Doğum parası verilmesi, 5510 sayılı Kanun ile doğuma bağlanmış olduğundan evlat edinme halinde geçici iş göremezlik ödeneği yani doğum parası ödenmeyeceği gibi, emzirme ödeneği de ödenmez.

 

-BİLGİ NOTU-
Elektronik tebligatların e-Devlet üzerinden görüntülenmesine yönelik “SGK e-Tebligat Sorgulama” menusu işletime alınmış olup, şimdilik Eskişehir ilinde SGK e-Tebligat başvurusu yapmış ve yapacak olan işverenlere elektronik tebligat gönderilmeye başlanılacaktır. Eskişehir ilinde e-Tebligat başvurusu yapmamış gerçek ve tüzel kişiler ile diğer illerdeki gerçek ve tüzel kişilere 7201 sayılı Tebligat Kanunu ile 6183 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre eski usulde tebligat yapılmaya devam edilecektir.

Uygulamanın tüm Türkiye çapında işletime alınması ile birlikte ayrıca SGK tarafından gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

 

 

Bu yazı 2153 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 30.04.2008 sonrası sigortalı olanlarda son 7 yıl kuralı yok
» Emekli olurken fazla ödenen primler geri alınır mı?
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
» Emeklilikte Son Yedi Yıl Uygulaması
» Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter