26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
Yazı Tarihi: 09 Mart 2022 Çarşamba 06:25

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Müşaviri

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sigortasız çalıştırılan işçi, işvereni ALO 170 hattından şikayet edebilir. Bunun dışında sigortasız işçiler, işyerinde çalıştığı süre içerisinde şikayette bulunması gereken yer Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Şikayetler işçinin çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne ve yazılı olarak yapılmalıdır. Şikayet dilekçesinde işçi çalıştığı işyerinin unvanı, adresi, işverenin adı, söz konusu işyerinde hangi tarihler arası çalışıldığı gibi bilgiler açıkça yazmalı, şikayette bulunanın isim ve imzası, T.C. Kimlik Numarası, açık adresi, telefon numarası gibi bilgiler yazılmalı, şikayette bulunduğu işyerindeki çalışmalarına ait belgeler varsa onların fotokopileri de eklenmelidir.

Şikayet dilekçesi Kuruma ulaştıktan sonra, ilgili denetmen şikayet sahibi ile irtibata geçer ve şikayet sahibinin iddialarına ilişkin olarak ifadesini alır, bu aşamada şikayet sahibi varsa iddialarına ilişkin delil, bilgi ve belgeleri de denetmene verebilir.

Şikayetlerde öncelikle işyerinde çalışıyorken şikayette bulunmak önemlidir. Çünkü bu durumda SGK denetmeni şikayet üzerine işyerine gelerek denetim yapar, orada çalışanları tutanağa alır, şikayette bulunan kişi de gerçekten o an işyerinde çalışıyorsa, çalıştığı fiilen tespit edilmiş olur, en azından o gün itibariyle sigortası başlar, eğer o işyerinde tespit yapılan tarihten önce işe girmişse, o tarihten önceki çalışmalarına delil olacak belgeler işçinin elinde mevcutsa ya da şikayet sahibi sigortalının, işyerinde çalışan diğer sigortalıların, işyeri mahallinde bulunanların, çevre işyeri sahiplerinin veya işverenin beyanından şikayet sahibinin önceden beri o işyerinde çalıştığı tespit edilebiliyorsa, geriye dönük olarak şikayet sahibine bir yıla kadar çalıştığı günlere ait sigortası kazandırılır. Bu haktan sadece şikayette bulunan sigortalı değil, işyerinde yapılan denetim anında sigortasız olarak çalıştığı tespit edilen bütün sigortalılar yararlanır.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Yeşil Kartlı anne ve babamı kendi sigortam üzerinden sağlık yardımı almasını nasıl sağlayabilirim?

CEVAP: Bunun için ilk önce SGK’ya başvuruda bulunmanız gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu anne ve babanın çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilmesi için, öncelikle gelir durumuna bakmakta; anne ve babanın aile içinde fert başına düşen gelir miktarının brüt asgari ücretten az olması şartını aramaktadır. Bunun tespiti de gelir testi ile yapılmaktadır.

Dolayısıyla anne ve babanızın sizin üzerinden sağlık yardımı alması için anne -babanızın gelir testi yaptırması gerekmektedir. Gelir testi sonucuna göre anne- babanızın aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir miktarının brüt asgari ücretten az olması halinde SGK başvuruyu kabul etmekte, fazla olması halinde ise başvuruyu kabul etmemektedir. Eğer anne ve babanız yeşil kart kapsamındaysa ve gelir testinin üzerinden de fazla zaman geçmemişse, SGK tekrar gelir testi yaptırılmasını istemeyebilir.

Bu yazı 1979 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 30.04.2008 sonrası sigortalı olanlarda son 7 yıl kuralı yok
» Emekli olurken fazla ödenen primler geri alınır mı?
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
» Emeklilikte Son Yedi Yıl Uygulaması
» Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter