16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
İklim Değişirken Eğitimi Yeniden Tasarlamak
Yazı Tarihi: 17 Mart 2022 Perşembe 06:27

Vicdan ALADAĞ

Orman Yüksek Mühendisi

TEMA Vakfı Lüleburgaz Sorumlusu

 

Gezegen üzerindeki tüm canlı yaşamını tehdit etmesi nedeniyle iklim değişikliği, artık tüm dünyada çağın en acil ve en büyük ortak sorunu olarak hızlı bir çözüm bekliyor. TEMA Vakfı iklim değişikliğinin geri dönülemez noktaya gelmeden durdurulması gerektiğini savunuyor. Şimdiye kadar iklim değişikliğiyle mücadelede farkındalık yaratmaya yönelik birçok çalışma gerçekleştiren Vakıf, politika geliştirme ve kapasite artırma çalışmalarının yanı sıra çocuk ve gençlere yönelik eğitim ve farkındalık projelerini de önceliklendiriyor. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde hayata geçireceği “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” ile Vakıf, çocukların ve gençlerin iklim değişikliği konusundaki farkındalıklarını geliştirmeyi ve değişen gezegendeki koşullara hazırlanmaları için sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmalarını amaçlıyor.

Gezegenimiz birbirine sımsıkı bağlı olan doğal sistemler ağından oluşuyor ve yaşam, temel olarak iklime bağlı. Ancak artık tüm bu yaşamsal sistemleri etkileyen ekolojik bir kriz ile karşı karşıyayız. Günümüz çocukları ve gençleri, ilerleyen yıllarda, bu sürecin sonuçlarıyla mücadele etmek, sorunlara yaratıcı ve kalıcı çözümler bulmak zorunda kalacak. COP26 İklim Zirvesi ve Paris Anlaşması’nın iklim değişikliği eğitimiyle ilgili taahhütleri de gösteriyor ki ekolojik okuryazarlığın eğitsel bir öncelik olarak ele alınması gerekiyor. Çocukların doğaya yabancılaştığı bu dönemde, onları değişen yeni koşullara hazırlamamız ve eğitim sistemini, bu bağı yeniden kurarak gerekli yetkinlikleri, yaşam becerilerini çocuklarımıza kazandıracak şekilde planlamamız gerekiyor.

Son zamanlarda her yaştan çocuk iklim değişikliğiyle ilgili haberlere ve bilgilere sıkça maruz kalıyor.

Bunun bir sonucu olarak çocuklar, iklim kaygısı ile baş başa kalabiyor. Onları bu kaygıdan korumaya ya da bu süreçle daha sağlıklı baş etmelerini sağlamaya çalışsak da çeşitli bilgilerle farklı şekillerde karşılaşmaları kaçınılmaz. Ancak yetişkinler olarak bu konuda daha hazırlıklı ve bilinçli olmamız, çocuklardan gelen sorulara farkındalıkla yaklaşmamız, kendi davranışlarımızla onlara örnek olmamız ve onların bu sürece eleştirel yaklaşmasını sağlamamız gerekiyor. Aynı zamanda onları doğayı korumak için motive etmeli, onların kaygılarını dinlemeli, bunu azaltmak için neler yapabilecekleriyle ilgili onlarla konuşmalı ve umutlarını kaybetmemelerini sağlamalıyız.

 

2019’da başlayarak iki yıl boyunca Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Sompo Sigorta’nın desteğiyle yürütülen “Yerküreye Saygı: İklimi Koru” projesi ile 30 ilde yaklaşık 13 bin 200 çocuğa ve 3 bin 600 gence ulaşıldı ve iklim değişikliği konusunda farkındalık sağlamaya çalışıldı.

Şimdi ise Vakfımız tarafından fonlanacak “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” ile çocuklar ve gençlere doğayla uyumlu yaşama bilincini erken yaşta kazandırmak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yürüteceğimiz projemizle iklim, iklim değişikliği ve iklim değişikliğinin sonuçları üzerine her sınıf kademesinde çocuklarla birlikte düşüneceğiz. Karbonsuz yaşam için öncelikler, biyolojik çeşitlilik, sürdürülebilirlik başta olmak üzere daha kapsamlı bir içerikle öğretmenlerimizi de desteklemeyi, onlara yararlı kaynaklar sunmayı amaçlıyoruz. Bu projede en büyük beklentimiz, çocukların doğayı merak ederek keşfetmelerine, doğayla güçlü bir bağ kurmalarını sağlamak. Bunlarla beraber çocukların, ekolojik okuryazarlık becerileri kazanmak, daha az tüketmek, doğal varlıkları, canlıları yakından tanımak, atıkları azaltmak, doğa hakkında daha çok okumak ve sivil topluma destek için gönüllü olmak gibi sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmalarına destek olmayı hedefliyoruz. Ancak bu şekilde iklim değişikliğine ve sonuçlarına kalıcı bir çözüm bulabileceğimize ve çocuklarımızın yeni sürece bilinçli bir şekilde uyum sağlayacağına inanıyoruz.

TEMA Vakfı, İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi ile 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki toplam 6 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Eğitim uygulamaları Mart ayında başlayacak projenin yıl içinde hayata geçirilecek ‘iklimtema.org’ eğitim portalında öğretmenler için kapsamlı eğitici materyaller yer alacak.

Ayrıca proje kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan farkındalık etkinlikleri kapsamında düzenlenecek iklim değişikliği sunumu, belgesel gösterimi ve iklim söyleşileriyle de bin genç ve yetişkine ulaşılması hedefleniyor. Bu çalışmalar ile gençler ve yetişkinlerin iklim değişikliğiyle ilgili bilgi edinmeleri, sürdürülebilir yaşam bilinci kazanmaları, iklim değişikliği konusundaki neden-sonuç ilişkisini kavramaları ve iklimi korumak için neler yapabilecekleri konusunda düşünmeleri amaçlanıyor.

 

Bu yazı 998 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» FARKINDA MIYIZ?
» Madenciliğe kapalı alanların kanunlarla belirlenmesini öneriyoruz
» TEMA Vakfı doğaya sahip çıkıyor                                    
» Bize Hayat Veren Ormanları ve Suyu Yaşatalım
» İklim Değişirken Eğitimi Yeniden Tasarlamak
» İklim Şurası’nda kömürden çıkış yok
» ATIK OYUNLARI
» Mega Endüstri Bölgeleri Türkiye’ye ekolojik yıkım getirecek
» 2021’in olumsuz çevre haberleri
» Yaşam En Temel Haktır!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter