26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
TEMA Vakfı doğaya sahip çıkıyor                                    
Yazı Tarihi: 27 Nisan 2022 Çarşamba 06:30

  TEMA Vakfı olarak 29 yıldır başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıklarımıza sahip çıkıyor, onlara zarar verebilecek projeleri gündemimize alarak savunuculuk faaliyetlerimizi bir milyona yaklaşan gönüllülerimiz adına hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda çalışma alanlarımızdan birini de kömür ve metalik madenciliğe yönelik yaptığımız çalışmalar oluşturmaktadır. Çok geniş alanlarda faaliyet gösterdikleri için, her iki madencilik faaliyeti de büyük ekosistem parçalanmalarına, yoğun su tüketimine ve kirliliğe neden olmaktadır. Bu kapsamda mevzuat değişikliklerini ve yerel maden projelerini yakından takip ediyor, bilimsel veriler ışığında kamuoyuna yönelik farkındalık çalışmaları, lobi ve hukuksal çalışmalar yürütüyoruz

          Maden faaliyetlerini düzenleyen 3213 sayılı Maden Kanunu yasalaştığı 1985 yılından bu yana 20’den fazla kez değiştirilmiştir. Her değişiklikle birlikte daha fazla orman arazisi, tarım ve mera alanı ve içme suyu havzası madencilik faaliyetine açılmıştır. Doğa, tarım ve yaşam alanlarını, tatlı su havzalarını kategori gözetmeksizin madencilik faaliyetleri için ruhsatlandıran bu yasal sürecin sonuçlarını ortaya koyma amacıyla; TEMA Vakfı tarafından Maden ve Petrol Genel Müdürlüğü’nden elde edilen ruhsat verileri ile 24 ilde maden ruhsatlarının alansal ve niteliksel dağılışına yönelik haritalandırma çalışması yürütüldü. Bu çalışmalardan biri de Kırklareli’ye yönelik “Tekirdağ-Kırklareli ve Çevresinde Madencilik” çalışması oluşturmaktadır.

     Çalışmanın sonuçlarına göre Kırklareli ilinin içinde yer aldığı çalışma alanı 1706 maden ruhsatına bölünmüştür. Çalışma alanının %65’i, ormanların %68’i, tarım alanlarının %63’ü, mera alanlarının %73’ü, korunan alanların (milli park, muhafaza ormanı vb.) %83’ü, Önemli Doğa Alanlarının %78’i, arkeolojik sit alanlarının ise %77’si maden ruhsatları ile ruhsatlandırılmıştır. Bölgenin ormanları, gıda güvencemiz tarım alanları, meralar, su varlıkları, kültürel değerleri madencilik faaliyetlerinin tehdidi altındadır. 1992 yılından bu yana Türkiye’nin doğal varlıklarını korumayı kendine görev edinmiş olan bir Vakıf olarak temsil ettiğiniz coğrafyayı ve seçmenlerinizin yaşam alanını ve kalitesini etkileyecek bu önemli gelişmeden haberdar etmeyi bir borç biliriz. Toprağımıza, suyumuza, yöre insanımızın sağlığına ve bölge ekosistemine telafisi imkansız zararlar verecek bu ruhsatlandırmalara karşı tüm doğaseverlerin, tüm insan severlerin, tüm yaşamı sevenlerin duyarlı olacağınıza inanıyoruz. Bu kapsamda gerektiği zaman, gerektiği yerde, gerektiği ağırlıkta tepki gösterilmesinin çok ama çok önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

 

      

Bu yazı 2049 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Madenciliğe kapalı alanların kanunlarla belirlenmesini öneriyoruz
» TEMA Vakfı doğaya sahip çıkıyor                                    
» Bize Hayat Veren Ormanları ve Suyu Yaşatalım
» İklim Değişirken Eğitimi Yeniden Tasarlamak
» İklim Şurası’nda kömürden çıkış yok
» ATIK OYUNLARI
» Mega Endüstri Bölgeleri Türkiye’ye ekolojik yıkım getirecek
» 2021’in olumsuz çevre haberleri
» Yaşam En Temel Haktır!
» Toprağı korursan yaşamı da  biyolojik çeşitliliği de korursun
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter