26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
Yazı Tarihi: 27 Nisan 2022 Çarşamba 06:41

Bu yıl Ramazan Bayramı’nın arifesi 1 Mayıs Pazar. Bayramın ilk günü ise 2 Mayıs Pazartesi. 3 Mayıs Salı ve 4 Mayıs Çarşamba günleri bayramın ikinci ve üçüncü günü.

İşçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılabilmeleri için yazılı olarak onaylarının alınması gerekmektedir. Bu onay fazla çalışma yapılması ihtiyacı ortaya çıktığında alınabileceği gibi, iş sözleşmesinde de yer alabilir. Eğer iş sözleşmesinde bu yönde bir ifade varsa, işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı kabul etmiş demektir.

Ancak işçinin iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm yoksa ayrıca yazılı bir onay da alınmamış ise işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmak zorunda değildir.

İş Kanunu kapsamındaki işçiler, kanunlarla ulusal bayram tatili veya genel tatil olarak kabul edilen günlerde normalde çalışmayıp tatil yaparlarsa ücretlerini o gün normal bir mesai gününde çalışmışlar gibi hak ederler. Eğer işçiler ulusal bayram tatili veya genel tatillerde çalıştırılırlarsa o günün ücretlerini yüzde 100 zamlı hak ederler. Yani genel tatillerde çalıştıkları her gün için 2 günlük ücret hak ederler. İşçinin genel tatil ücretini alması için yani 1 gün çalışıp 2 günlük ücret hak etmesi için bahse konu genel tatil gününde 8 saat, akşama kadar veya öğlene kadar çalışması gerekir diye bir şart yoktur, 1 saat dahi çalışması yeterlidir. Genel tatil gününde 1 saat dahi mesai yana işçi 2 günlük ücret hak eder.

Diğer yandan yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde de ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işçilere işverence ödenmelidir.

Örneğin; Ramazan Bayramının 1.günü olan 2 Mayıs tarihinde mesai yapan bir işçi, normal aylık ücretine ek olarak 1 günlük ücrete daha hak kazanır. Bu 1 günlük ücretin de Mayıs ayı muhtasar ve aylık prim hizmet bildirgesinde belirtilmesi gerekmektedir.

İşverenin genel tatilde çalıştırdığı işçilerine, ücretlerinin zamlı kısmını vermeyip başka bir gün çalıştıkları gün kadar izin veya serbest gün kullandırıp kullandıramayacağı akla gelmektedir. Bu uygulama yasal değildir. İşveren işçiye çalıştığı tatil günleri kadar izin veya serbest zaman kullandırsa bile bu olsa olsa mazeret izni olarak kabul edilir, işçi yine de yüzde 100 zamlı ücreti hak eder. İşçi alamadığı geriye doğru 5 yıllık genel tatil ücretlerini işverenden talep etme hakkına sahiptir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Çalıştığımız fabrika bayram dönüşünde bakıma gireceğinden 3 gün süre ile işe gitmeyeceğimiz. Bize bu işe gitmediğimiz sürelerle ilgili telafi çalışması yaptıracağı söylendi. Bu telefi çalışma hakkında bilgi verebilir misiniz?

CEVAP: Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi  çalışması yaptırabilir.
Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz.  Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz

 

-KISA KISA-

- 5 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak olan 2022 yılı Nisan ayına ilişkin işsizlik sigortası ödemeleri, Ramazan Bayramı nedeniyle 29 Nisan 2022 tarihinde hesaplara yatırılacak.

- Emekli ikramiyelerinin ödeme günleri belli oldu. İşçi emeklileri için ödeme günleri; 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan, 22, 23, 24, 25, 26 olanların 28 Nisan, Bağ-Kur emeklileri için 29 Nisan, memur emeklileri için ise hem bayram ikramiyeleri hem de Mayıs ayı aylıkları 29 Nisan tarihinde ödenecek.

 

Bu yazı 1910 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 30.04.2008 sonrası sigortalı olanlarda son 7 yıl kuralı yok
» Emekli olurken fazla ödenen primler geri alınır mı?
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
» Emeklilikte Son Yedi Yıl Uygulaması
» Sigortasız çalıştırılan işçi ne yapmalı? 
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter