26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
YAŞAM
Yazı Tarihi: 05 Mayıs 2022 Perşembe 04:24

 Günümüzde çevremizi incelediğimizde insanların, kariyerin, paranın, gücün, başarının peşinde koşarken, umutlarını, hayallerini, tutkularını çoğu zaman unuttuklarına tanık olmaktayız. Yaşamında yapmak istediklerinin yerini, geleceğe ait plan disiplini kaplamıştır. Ben yaşamdan dersimi aldım, bir daha deneyemem inancının oluşturduğu korku, düş bahçenizin kapısının sizce açılmasını engeller. Tekdüze bir yaşam tarzından bizleri düşlerimiz kurtarır. Gece yastığa başımızı koyduğumuzda hayatta olmak istediklerimizi hatırlamalıyız. Onları kaybedersek, yaşama olan bağlılığımız giderek azalır. Onlar yaşamın renkleri ve neşesidir. Fakat şu akıp giden yaşamın vahşi koşturmacasın da ve her gün bir önceki günden daha güçlü olmamız gerektiği düşüncesi içerisinde, bunları nasıl yapacağız. Türlü engellerle dolu hayatımızda, hayal kurmak, bu düşleri korumak,  sadece kendin olmak, maskesiz, yüzünü umuda ve paylaşmaya çevirerek yaşamak, mutlaka çok zor olmalıdır. Ama zor olanı başarmalı, yaşamın çiçek bahçesi olan hayallerimize, inanarak sahip çıkmalıyız. Hayallere giden yolda çoğu zaman yalnız kalmaya hazır olmalısınız. Bu cesaretle çabalarınızı sürdürürseniz sonuca ulaşabilirsiniz. Hayallerinizde sizi olumsuz eleştirenler olduğu gibi, bu konuda yüreklendirenlerde olacaktır. Sizi gene çocuklar gibi yine hayal kurmaya başladın diye eleştirebilirler. Hayallerinizi içine atmadan, söylenenlerden etkilenmeden mutlaka hayallerinizin peşinden koşun bin bir umudunuzla. Yapmak istediklerinizi ertelemeyin, şimdi yapmaya gayret edin.

 Tolstoy’un "İnsan Ne ile Yaşar" adlı kitabında; Çiftçi Pahom’un hazin ve ibretlik öyküsü yer alır. Sıradan kendi halinde bir çiftçi olan Pahom, daha zengin bir hayatın hayalini kurmaktadır. Uzak bir yerlerde, cömert bir toprak sahibinin karşılıksız toprak verdiğini duyunca, daha çok toprak elde etmek için gidip talebini iletir. Gerçekten de toprak sahibi herkese istediği kadar toprak veren cömert biridir. Pahom’a “Sabah güneşin doğuşundan batışına kadar kat ettiğin bütün yerler senin. Fakat güneş batmadan yeniden başladığın yere dönmen lazım” der. “Yoksa bütün hakkını kaybedersin.” Pahom güneşin doğuşuyla beraber başlar yürümeye. Tarlalar, bağlar, bahçeler geçer. Tam geri dönecekken gördüğü sulak bir araziyi es geçemez. Şu bağ, bu bahçe derken bakar ki güneşin batmasına az kalmış. Koşar, koşar, ama kesilir takati. Halsiz adımlarla yürümeye devam ederken, Pahom’un burnundan kanlar damlamaya başlar. Başladığı noktaya iyice yaklaşmışken, bir an yığılır yere ve bir daha kalkamaz.

Toprak sahibi olanları izlemektedir. Çok kereler şahit olduğu olay yeniden vuku bulmuştur. Adamlarına bir mezar kazdırır. Pahom’u bu mezara gömerler. Toprak sahibi; Pahom’un mezarının başında durur şöyle der: “Bir insana işte bu kadar toprak yeter!”

Sürekli mal mülk biriktirmek istiyoruz. Yiyemeyeceğimiz kadar erzak, giyemeyeceğimiz kadar kıyafet, kullanamayacağımız kadar eşya, oturamayacağımız kadar ev talebimiz bitmek bilmiyor.

 

 

 

 

 Hayatın kısa olduğunu unutmayın, ilerde yaparım yanılgısına kapılmayın. İnsanlar için hataların çoğu güzel şeylerin hep ilerde olabileceği inancıdır. Devamlı sizi kontrol edenlere, yönünüzü belirleyenlere karşı kendi çizginizi kendiniz çizerek cevap verin. Kendiniz için, daha istekli bir yaşamınız için bir şeyler yapın. Hayatta ne olmak istiyorsanız olmaya, yapmaya çalışın ki günleriniz renkli geçsin. Müzisyen, sanatçı, sporcu, şair, yazar ne istersen ol. Bunun için kendine güvenmelisin, inanmalısın. Seni çeviren kafandaki duvarları yıkmalısın, engellere karşı direnmelisin. Bunları yaptığın için seni olumsuz eleştirenler olur, ama senin kendine saygın artar. Mutluluğundan, mutsuz olanlara yaptıklarınla, sevdiğin yaşam biçiminle karşı koy. İstediğin mesleği, sanat faaliyetini, spor dalını yapmak sana hayat denilen müzikalden zevk almanı sağlayacaktır.

 

 

 

 

Bu yazı 1061 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ZEYTİN AĞACI   
» DEĞERİ ANLAMAK
» GÜZELLİKLER
» ÇOCUKLARIMIZ
» DEĞER BİLMEK
» TATİLDE OKUMAK 
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» KİMSELERİN VAKTİ YOK
» DEĞİŞMEK
» MÜBADELE TARİHİNDEN: GÜLCEMAL VAPURU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter