26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
SEVMEK ZAMANI
Yazı Tarihi: 10 Mayıs 2022 Salı 07:53

Belirli bir dönem değil, zamanların tümünü kapsayan bir olgu olmalı sevmek. Sevmek günümüzde en acil bir gereksinimimiz. Çağımız daha önceki yazılarımda belirtiğim gibi bir sevgisizlik çağı. Sevgi gerektiğince yeşermediği için kötülükler güçlenerek bizleri esir almış durumda. Anlamından çok şey yitirmiş sevgi sözcüğü bizleri oldukça düşündürmeye sevk etmektedir. Kişiler birbirine tahammülsüz, birbirlerine fedakârlık duygularını kaybetmişler. Günümüz insanının sevgi üzerine ne bir ideali nede kendisini adadığı bir sevgisi var. Bir boşluk içinde ve kendisini dünya malının kıskacına kaptırmış durumda. Bu günün insanı sevgiye emek harcamadan ulaşmak istiyor. Bu güzel duyguya karşı bile köşe dönmeci tavır içinde. Sevmeden sevilmek, hiçbir emek vermeden o yüce duyguyu sahiplenmek istiyor.

 Sevmenin erdemini düşündüğümde aklıma 1966 yılında yapılan Metin Erksan’ın “Sevmek Zamanı” filmi gelir. Tasavvufun modern sanata etkisini anlatan bir başyapıttır. Adada ustasıyla birlikte boyacılık yapan Halil, çeşitli evlerde çalışmaktadır. Bir gün çalışmaya gittiği bir köşkün duvarında asılı halde gördüğü bir kadın fotoğrafına, suretine âşık olur. Uzun bir süre boyunca fotoğrafa bakmak için sık sık evi ziyaret eden Halil, bu güzel kadının suretine tarifi zor bir biçimde bağlanır. Yine bu ziyaretlerden birinde, fotoğrafını gördüğü kadın, Meral, ansızın çıkagelir. Halil'in suretine âşık olduğunu öğrenen Meral, bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Halil'in çok özel bir adam olduğunu düşünen genç kadın, Halil'le aralarında bir sevginin oluşacağını düşünür. Ancak Halil yalnızca Meral'in resmine yani suretine âşık olmuştur, kendisine değil... Buna Meral’le karşılıklı olarak defalarca görüştüklerinde daha bir emin olur. Halil hayal dünyasında yarattığı bu aşkın büyüsünün bozulmasını istememekte ve aralarındaki ekonomik çelişkinin de getireceği olumsuzluğunun farkında olmaktadır. Dünya’da hep sevilenin değil, sevenin gözünden bakmak önemlidir. Sevenin gözünden bakılan bir Dünya vardır. Aşk ancak, aşk yüzünden acı çeken insanın gözünden bakılarak gösterilebilir. Aşk acı çekme ve imkânsızlıklarla ilgili bir durumdur. Metin Erksan eserinde bunu vurgulamak ister.
 İnsanın hayallerini kurduğu sevgiye gerçekte beklediği gibi kavuşamaması ne kadar yıkıcıdır. Hele insanın çevresine, komşusuna, arkadaşlarına bile sevgi tomurcuklarını esirgediği günümüzde en çok ihtiyacımız olan bu sevgi damlalarıdır. Sevgi tüm kötülük duvarlarını yıkan bir güçtür. Karanlığı nasıl karanlık yok edemez ancak ışık yok edebilirse, nefret tohumlarını da nefret değil ancak sevgi tohumları yok edebilir.

 

 

Bu yazı 799 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ZEYTİN AĞACI   
» DEĞERİ ANLAMAK
» GÜZELLİKLER
» ÇOCUKLARIMIZ
» DEĞER BİLMEK
» TATİLDE OKUMAK 
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» KİMSELERİN VAKTİ YOK
» DEĞİŞMEK
» MÜBADELE TARİHİNDEN: GÜLCEMAL VAPURU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter