26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
BİSİKLETLER
Yazı Tarihi: 12 Mayıs 2022 Perşembe 06:32

 Dünya nüfusunun hızla artması birçok çevre ve beslenme problemlerini beraberinde getiriyor. Doğal kaynaklar; aşırı tüketime dayanan kişilerin bilinçsiz talepleri ve bu istekleri karşılamak, daha çok kar elde etmek için çalışan duyarsız üreticiler yüzünden azalıyor. Ham madde ihtiyacı karşılanırken de doğanın tahrip edilmesi, telafisi olmayan sonuçlar doğuruyor. Doğaya bilinçsizce bırakılan atık maddeler çevrenin en büyük düşmanları olmaktadır. Bunlar fabrika atıkları, radyoaktif madde atıkları, geri dönüştürülmeyen çöpler, zararlı kimyasallar ve zararlı gazlar gibi maddelerdir. Çevrenin kirlenmesine sebep saydığım olaylar arasındaki zararlı gazlar içinde en büyük olumsuzluğu, motorlu araçlardan havaya bırakılan egzoz gazları oluşturur. Buna rağmen çevremizde motorlu araçların büyük bir hızla arttığını görüyoruz. 2016 yılı verilerine göre nüfusun 7 milyara ulaştığı Dünya’da 1 milyara yakın motorlu araç, 80 milyona yaklaşan Ülkemizde 20 milyona yakın motorlu araç vardır. Bu araçlardan doğaya yayılan zararlı gazlar sağlığımızı da oldukça olumsuz etkilemektedir.

 Ulaşım için bu araçlar gerekli ve hayatımızda olmak zorundalar, ancak doğaya zarar vermeden çalışacak araç teknolojileri geliştirmek durumundayız. Özellikle insanların toplu taşıma araçlarına yönlendirilmeleri çevre kirliliğine azda olsa bir çözüm alternatifi olabilir. Bunun yanında insan sağlığı içinde çok önemli olan, spor yapmasını sağlayan bisiklet kullanımı çok önemlidir. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, yatay bisiklet gibi türleri vardır. Vitesli ya da vitessiz olabilir. Bisiklet çok ilkel biçimde 12. Yüzyılda Çin'de görülmüştür. Bisikletin sağlıkla ilgili yararları kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Pıhtılaşmadan kaynaklanan kalp krizi riskini azaltır. Yüksek tansiyondan kaynaklanan hastalık riskini azaltır. Hareketsizlikten kaynaklanan sağlık sorunlarını azaltır, engeller. Şehir içi ulaşımında bisiklet kullanımını artırıcı teşvikler ile insanların bilinçlendirilmesi gerekir. Dünyada bisiklet kullanımının yaygın olduğu Hollanda, Danimarka, İspanya, Fransa, Almanya gibi Avrupa ülkeleri bisiklete oldukça önem veriyor. Verilere göre Avrupa’da yılda yaklaşık 18 milyon âdete yakın bisiklet satılıyor. Türkiye’ye nüfus olarak yakın Almanya’da bu rakam 4.5 milyon olurken, çocuk bisikletleri dâhil Türkiye’de satılan bisiklet sayısı 1.3 milyon civarında. Aktif Yaşam Derneği’nin 2015 yılında yaptığı Bisiklet Algı ve Araştırması’na göre toplumun %17’si bisiklet sürüyor.

 Temiz bir çevre için bisiklet kullanmanın önemi çok fazladır. Bir arabanın park ettiği alana, 8 bisiklet sığabilir. Bisiklet kullanımının artması, otoyol ihtiyacını ve yeşil alan, doğal yaşam tahribatını azaltır. Daha az otopark, daha çok park ve açık alan demektir. Bir arabanın km başına karbon salımı 150 gr iken, bisiklette bu miktar en fazla 20'dir.Bir bisiklet yolunun yapım maliyeti, normal bir karayolu maliyetinin yüzde 10’una, otoyol maliyetinin ise yüzde 2’sine denk gelir. Üstelik arabaların üretimi aşamasında harcanan enerji ve karbon maliyeti de bir hayli fazla. Bisiklet neredeyse hiç gürültü yapmaz ve şehrin ses kirliliğini azaltır. Spor yapmanızı sağlayarak vücudunuzun sağlıklı olmasına büyük katkı sunar. Bisiklet sürerek saatte 300 kalori yakmak mümkündür. Yüksek tansiyona, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kısacası bisiklet kullanarak çevremizin daha temiz olmasını, oksijeni daha sağlıklı bir yaşam biçimini sağlayabiliriz.

 

 

Bu yazı 661 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ZEYTİN AĞACI   
» DEĞERİ ANLAMAK
» GÜZELLİKLER
» ÇOCUKLARIMIZ
» DEĞER BİLMEK
» TATİLDE OKUMAK 
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» KİMSELERİN VAKTİ YOK
» DEĞİŞMEK
» MÜBADELE TARİHİNDEN: GÜLCEMAL VAPURU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter