16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Emekli olurken fazla ödenen primler geri alınır mı?
Yazı Tarihi: 01 Haziran 2022 Çarşamba 06:50

Emeklilik için doldurulması gereken prim gün sayısı, doldurulması gereken en az prim gün sayısıdır. Kanunda emeklilik için doldurulması gereken prim gün sayısı asgari prim gün sayısıdır. Emeklilik açısından fazla prim gün sayısı diye bir şey yok. Bu nedenle de emeklilik için gerekli asgari prim gün sayısının üzerinde olan prim gün sayısına ait primleri geri alma imkânı bulunmamaktadır.

Kişiye bağlanacak emeklilik maaşı prim gün sayısına göre hesaplandığından, asgari prim gün sayısının üzerinde olan prim gün sayısı boşa gitmemektedir. Sadece 1 Ekim 2008 sonrası için asgari ücret veya düşük prime esas kazanç üzerinden SGK’ya bildirilmiş olan kişilerin emeklilik maaşlarında bir miktar düşme meydana gelebilmektedir. Bu durum 1 Ekim 2008 sonrasına aylık bağlama oranı uygulanmasından kaynaklanmaktadır.

Prim iade konusundaki tek istisna askerlik, doğum, yurtdışı borçlanması gibi hizmet borçlanmaları nedeniyle ödenmiş primler olup, kişi emekli olmamışsa, emeklilik başvurusu yapmamışsa hizmet borçlanması için ödediği primleri geri alabilir.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: 01.05.1997 ilk işe giriş tarihim ve toplamda 3925 prim günüm var. Fakat bu prim günlerimin ilk 2500 günü Bağkur, kalan 1425 günü ise SSK. Yaklaşık 3 yıl 8 aydır bir firmada çalışmaktayım. 3600 kıdem tazminatı yazısı almam için bu 3600 günün SSK’lı olarak çalışmam gerektiğini arkadaşlar söylüyor. Böyle bir şey var mı? Ali E.T.

CEVAP: 8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 gün, 9.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için 7000 gün veya  25 yıldan beri sigortalı olup en az 4500 gün koşullarının tespitinde sigortalıların, farklı statülerde yani SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığında geçen hizmetleri birleştirilir.

Sigortalılar kıdem tazminatına ilişkin yazıyı SGK’ya talepte bulundukları tarihte en son statülerinin  SSK olması yeterlidir.

Sorunuzdan anlaşılan son 3 yıl 8 aydır SSK statüsünde çalıştığınızdan dolayı SGK’dan kıdem tazminatı yazısını alıp işverene ibraz ederseniz işten ayrılışı yapılıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 

SORU: 2022 yılının başından bu güne kadar SGK teşviklerinden yararlanma imkânımız olduğu halde maalesef yararlanamadığımızı tespit ettik. Bu teşviklerden geriye dönük yararlanma imkânımız var mı?

CEVAP: 5510 sayılı Kanuna 7103 sayılı Kanunla eklenen ve 1 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe giren Ek 17 nci madde ile işverenlere, yararlanma hakkı olduğu halde zamanında başvuramadığı için yararlanamadığı teşvik ve indirimlerden geriye dönük 6 aylık süreye kadar yararlanma veya yararlanmış olduğu teşvik ve indirimde geriye dönük değişiklik yapma imkanı getirilmişti.

Ancak 22 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7316 sayılı Torba Kanunun 10 uncu maddesiyle, 5510 sayılı Kanunun söz konusu Ek 17 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi;

“Bu Kanun veya diğer kanunlarla sağlanan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılabileceği halde yararlanılmayan ay/dönemler için geriye yönelik prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz, yararlanılmış olan prim teşviki, destek ve indirimler başka bir prim teşviki, destek ve indirim ile değiştirilemez.”

Dolayısıyla artık geriye dönük teşvik ve indirimlerden yararlanma veya geriye dönük teşvik ve indirim değiştirme imkanı kaldırıldı.

 

 

 

Bu yazı 2064 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İşverenlere Asgari Ücret Desteği
» Yeni asgari ücretle tüm ödemeler değişti
» 30.04.2008 sonrası sigortalı olanlarda son 7 yıl kuralı yok
» Emekli olurken fazla ödenen primler geri alınır mı?
» Cumartesi günleri yıllık izin süresinden sayılır mı?
» BAYRAMDA ÇALIŞAN ZAMLI ÜCRET ALIR
» KIDEM TAZMİNATI YAZISINDA 1.5.2008 AVANTAJI
» MAAŞ BORDROSU NEDİR?
» Özel Bina İnşaatlarında Asgari İşçilik Uygulaması
» Ölüm Aylığı
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter