16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
KİRAZ SAPININ FAYDALARI NELERDİR?
Yazı Tarihi: 06 Haziran 2022 Pazartesi 06:51

Başta zayıflama amacıyla, ardından da tüm sindirim sistemi rahatsızlıklarında kiraz sapının faydalarından yararlanılmaktadır. Ayrıca kiraz sapı selülit sorunu olan kişiler tarafından cilt temizliğinde de tercih edilmektedir. Kiraz sapının faydalarından yararlanabilmek için kiraz sapı çayı veya suyu hazırlanarak içilmesi gerekmektedir.

Birçok faydası bulunan kiraz sapının zayıflamaya etkisi çayının içilerek vücutta bulunan toksin maddeleri dışarı atması sayesinde gerçekleşmektedir. Sindirim sistemini hızlandırıcı ve yağ yakmaya yardımcı özelliği bulunmaktadır.

KİRAZ SAPININ ÖDEME FAYDALARI

Toplanıp kurutulan 15 adet kiraz sapı 10-15 saat boyunca 4 su bardağı suyun içinde bekletilip ardından yarım saat kadar kaynatılır. Ardından soğutularak günde 2 bardak içildiği takdirde vücutta oluşan ödemlerin son bulmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü kiraz sapı çayı vücutta birikmiş olan fazla suyun atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kiraz sapı suyu veya çayı içildiği takdirde beyinde sakinleştirici etkiye sebep olmaktadır.

Bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığı için kiraz sapı böbrek rahatsızlığı olan kişilere iyi gelmektedir. Kiraz sapı ayrıca böbrek taşı oluşumuna da engel olmaktadır.

Kanda bulunan zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olan kiraz sapının kanı temizleyici ve kan hücrelerini arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Kiraz sapının damarlarda tıkanıklığı sebep olan kolesterolü düşürücü özelliği olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

Böbreklere ve bağırsaklara olan faydaları sebebiyle idrar yolunda oluşan enfeksiyonları yok eder ve yeni enfeksiyonların oluşumuna engel olur.

Kiraz sapı çayında bulunan fazla suyu dışarı atma ve ödemi engelleme özelliği cildinizin daha sıkı, genç ve güzel görünmesine yardımcı olur. Bu sayede kiraz sapı doğal bir detoks etkisi göstermektedir. Ayrıca kiraz sapı vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için daha beyaz ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

KİRAZ SAPI BANYOSU

Şişkin gözlerinizi görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa veya el ve ayaklarınızın cildinde oluşan kırışıklıklardan bıktıysanız bu durumdan kiraz sapı banyosu ile kurtulabilirsiniz. Yapacağınız şey;

4 tutam kadar kiraz sapına

3 litre su ekleyip 10 dakika kaynattıktan sonra içine 20 çubuk tarçın tanesi ve 5 gram ıhlamur atıp bu karışımla banyo yapmak olacaktır.

Aynı şekilde hazırladığınız bu karışımı bir kaba ekleyip el veya ayaklarınızı 20 dakika bu suyun içinde tuttuğunuz zaman ağrılarınızın geçtiğine şahit olacaksınız.

 

Bu yazı 2088 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Rezene çayının faydaları nelerdir?
» İNCİR
» KİRAZ SAPININ FAYDALARI NELERDİR?
» Hayıt tohumunun faydaları
» Isırgan tohumunun faydaları
» Azgın teke otunun faydaları nelerdir?
» Kantaron yağının faydaları nelerdir?
» Covid-19 aşısı olanların dikkatine
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter