16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Diyetisyen Elif Nur BAŞARAN
YEME BOZUKLUKLARINA DİKKAT
Yazı Tarihi: 14 Haziran 2022 Salı 06:37

Son yıllarda beden algısının oldukça değişmesiyle bireyler sağlıklı yaşam için değil daha fit durmak için diyet yapar oldu. Bunun bir sonraki basamağı ise bazı bireylerde yeme bozukluklarına yol açtı.

Yeme bozukluğunun temeli bireyin yeme davranışındaki değişikliklerdir. Bireyin besin alımında aşırı boyutlarda azalma veya artma, yeme bozukluklarını oluşturur. Aynı zamanda bireyde aşırı endişe, kaygı, beden yapısı ile aşırı duyarlılık meydana gelir. En sık görülen yeme bozuklukları Anoreksia Nevroza, Bulimia Nevroza ve Tıkınırcasına Yeme Bozukluğudur. Hepsinin temelini bireyin yeme davranışındaki bozukluk ve psikolojik sebepler oluştursa da bireyde gösterdikleri etkiler farklıdır. Yeme bozukluğunun ayrımı doğru yapılmalı ve beslenme tedavisi bu şekilde başlanmalıdır. Beslenme tedavisinin yanı sıra bu durum farkedildiği andan itibaren psikolojik destek alınması zorunludur.

Sağlıklı Beslenme Takıntısı: Ortoreksiya Nervosa

Ben daha sıklıkla danışanlarımda sağlıklı beslenme takıntısı görüyorum. Artık tüm bilgilere internet ortamında erişebildiğimiz için sürekli sağlıkla ilgili araştırmalar yapan birçok danışanım var… Araştırmak ne kadar doğru olsa da sağlık alanında yapılan araştırmaların alanında uzman kişiler tarafından yapılmadı ve bir uzmandan destek alınması taraftarıyım.

Eğer çevrenizde sürekli ne yiyeceğini düşünen, yemek bulma zorluğundan dolayı sosyal hayatı kısıtlanan bireyler varsa lütfen destek almalarını sağlayın.

 

Bu yazı 2901 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YEME BOZUKLUKLARINA DİKKAT
» Omega-3 yağ asidi
» POPÜLER BESİN AVOKADO
» Metabolizmayı Hızlandırmaya Yardımcı Besinler
» Çocuklar diyet yapabilir mi?
» ELİMİNASYON DİYETİ İLE HEM BAĞIRSAKLARINIZI HEM DE VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN
» GAPS DİYETİ NEDİR?
» Omega-3 Yağ Asidi
» Bayram Sonrası Kaçamakların Dengelenmesi
» YÜKSEK KOLESTEROLDE BESLENME
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter