16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
ZEYTİN AĞACI   
Yazı Tarihi: 25 Haziran 2022 Cumartesi 06:28

 Zeytin ağacı yaz kış gümüşi yeşil yapraklarını koruyarak, yüzyıllarca yıl yaşaması onun ölümsüz ağaç olarak insanlar arasında anılmasını sağlamış. Tarih boyunca barışın, yaşamın sembolü sayılmıştır. Eski Yunan da Atina Anayasasına göre zeytin ağacını kesmek çok ağır cezalara neden oluyordu. Mısır’da bulunan duvar resimlerinde adaleti temsil eden zeytin dallarıyla oluşan taç, firavunların başında yer almıştır. Topraklarında çok zeytin yetişen Filistin’in sembolüdür zeytin ağacı. Roma İmparatorluğunun kurucuları olan Romus ve Romulus kardeşlerin bir zeytin ağacı altında doğduklarına inanılır. Yurdumuzda İzmir’in Urla ilçesi yakınlarında olan antik Klazomenia Kentinde 1992-2004 yıllarında yapılan kazılarda günümüzden 2600 yıl önce yapılmış Dünya’nın ilk zeytinyağı üretim merkezi bulunmuştur. Bütün bu gelişmeleri anımsatmanın nedeni İzmir’in Seferihisar bölgesinde yer alan Teos Antik Kentini gezerken gördüğüm o muhteşem zeytin ağaçları olmuştur. Görkemli duruşları, bin yıla yaklaşan yaşlarıyla ve tarihe tanıklıklarıyla etkilenmemek mümkün değildi. Onları izlemek doğanın mucizesini bir kez daha kanıtlıyordu. Tarihte bilinen, zeytin bütün ağaçların ilkidir sözünü doğrularcasına muhteşem duruşları çok güzeldi.

 Zeytinin insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğu tartışılmaz. Birçok dertlerimize devadır, bizlere mutluluk, sağlık verir. Barışın simgesi olan zeytin ağacı üzerine birçok şiir, öykü yazılmıştır. Örneğin zeytin ağacı ve şiir deyince akla ilk Nazım Hikmet gelir. Onun, “Yaşamaya Dair” adlı şiirindeki şu sözlerini bilmeyen var mı?

“Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı

Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin.”

Bu dizelerde, zamana kafa tutan bu bilge ağacın simgelediği umut vardır, yaşam mücadelesi vardır. Şiirimizin başka bir değerli ozanı da, çıkmış zeytin ağacının üzerine ve oradan seslenmiş insanlığa.

Hüseyin Yurttaş; “Ey insanlar,” diye başladığı dizelerinin bir yerinde şöyle uyarıyor insanları;

“Ey insanlar
sizden bir dileğim var.
Uzatmayacaksanız birbirinize,
kırmayın dallarımı.
Benim masum dallarımı,
benim çocuk dallarımı.
Bin yılımı verdim onlara ben
bin yılımı.”

Mehmet Başaran ‘da “Yüreğinin Sesi Zeytin Ülkesi” adlı eserinde zeytinden şöyle söz eder.

“Ağaçların bilgesi, zeytindir kuşkusuz… En çelimsizi bile kendini kabul ettiren bir ağırbaşlılık, bir suskunluk içinde… Yaşlarını bilen yok. Roma’nın, Bizans’ın izlerin taşıyor bazıları… Zamanlar geçmiş, sahipler değişmiş ama onlar kendi ölümsüzlüklerinde… Gene kendi kendilerinin.”

Arif Damar’da zeytinin güzelliğini aşağıdaki gibi dizelere döker.

“Yaşamak sadece sevmektir, İnan bana.
Sevmeyenler dünyamızda yaşamıyor.
Yaşamak suda, toprakta, insanlarda görünerek;
bir zeytin ağacı gibi.
Bir zeytin ağacı gibi, ne güzel
denize yakın olacaksın,
uzayan dallarında, yapraklarında ışık
ta derinlerde köklerin.
Bir zeytin ağacı gibi, bin yıl severek
yaşamak her gün…​”

 Yaklaşık dört bin yıla yakın insanların sofrasını süsleyen zeytin için edebiyatçılar düşüncelerini ne güzel kaleme almışlar. Yeryüzünün en eski ve en sağlıklı ürünü olan zeytinden üretilen zeytinyağının kıymetini bilememiz oldukça üzücü. Anne sütüyle ayni eş değerde tutulan zeytinyağının sağlık üzerinde olumlu etkileri çok fazla. Ülkemizde tüketilen zeytinyağı kişi başına ortalama yaklaşık 1,5 litre civarında. Bu rakam Yunanistan’ da 25 litre, İspanya’da 15 litre civarında.

 Yere dökülen zeytin çekirdeklerinin neredeyse hiçbirinin çimlenmediğini belki fark edenler olmuştur. Peki, zeytin tohumları bu şekilde çimlenmiyorsa, çevremizdeki zeytin ağaçları nasıl ortaya çıkıyor?

Zeytin odununun çok sert bir yapıda olmasından ötürü zeytin içerisinde yer alan çekirdekleri de odunsu bir yapıda olur. Bu yüzden de zeytin çekirdekleri ya da tohumlarının içerisinde bulunan fideciklerin gücü, bu sert ve odunsu kabuğu kırmaya yetmez. Bundan dolayı işlenmemiş zeytinlerin çekirdeklerini toprağa doğrudan gömdüğümüzde, o tohumlardan zeytin ağacı çoğunlukla çıkamaz. Peki, doğal olarak bu iş nasıl gerçekleşiyor? Doğada zeytin meyvelerini en çok sevenler sadece insanlar değiller. İnsanların bu konudaki rakipleri karatavuk (Turdus merula) adı verilen küçük siyah renkli kuşlar. 24-25 cm boyunda ve simsiyah tüylerle kaplı olan ve gagaları sarı- kavuniçi renkli olan bu sevimli kuşlar zeytin meyvelerini çok severler. Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Ancak, onlar da bizim gibi odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkılama yoluyla sindiremedikleri çekirdekleri dışarıya atarlar. İşte sadece bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir. Çünkü karatavuk kursağındaki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, sindirim sırasında incelir ve yumuşar. Bu yüzden de karatavuklar tarafından kabukları inceltilmiş ve yumuşatılmış çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir. Zeytinlerin gerçek dostu olan karatavuklar sahip oldukları bu özellikle bizler için çok önemli. Eğer karatavukları avlayarak neslini tüketirsek gelecek yıllarda yeni zeytin ağaçları gelişmeyecek ve karatavuklardan bir süre sonra zeytin ağaçlarının da nesli tehlike altına girecek.

 

 

Bu yazı 417 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» NEREYE GİTTİLER?
» HİROŞİMA BARIŞ PARKI
» İLHAN İREM
» ÜNZİLE
» YAŞLILIK  
» BÜLENT EKEN
» DİDEM MADAK
» ANNE VE BABA
» ORHAN SUAT 
» TOLSTOY
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter